Μετά την παράδοση τον Αύγουστο του 2018 του οδικού τμήματος 9,2 χιλιομέτρων Κουβαράς – Μπαμπίνη (δείτε εδώ), η πολιτική βούληση της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, ήταν να συνεχιστεί αυτός ο δρόμος προς Αετό, Αρχοντοχώρι και Μύτικα.
Μετά και την ολοκλήρωση της Αμβρακίας Οδού, αδήριτη ανάγκη να συνεχιστεί και να επεκταθεί ο δρόμος Κουβαράς – Μπαμπίνη και να βγει στις πανέμορφες ακτές της Δ.Ε. Αλυζίας.
![](https://xiromeronews.com/wp-content/uploads/2024/02/dromos2520koyvaras2520mpampini2520222024.jpg.pagespeed.ce.jiE2VTgVrH.jpg)